Donate to AEF

Who is AEF?

The Alameda Education Foundation is made up of people like you who support educational opportunities, innovation and equity for Alameda public school K-12 students.

Registration

Click on one of the blue buttons below to register for the appropriate class or program.
College Prep Academy: For more information click here. To register, please click the blue College Prep Academy button below.
Summer Camps: Note new location - Bay Farm School, 200 Aughinbaugh Way. Click here for the camp schedule and info. Please indicate "grade" completed.
Enrichment After School Winter/Spring 2017: Click here for a list of current class schedules and information. To register, please click the blue Enrichment button below.
Click here to log into your Active account.
Alameda Education Foundation
501(c)(3) non-profit
Tax ID #94-2867769
P.O. Box 1363, Alameda 94501
Tel. 510.337.7189
info@AlamedaEducation.org

2014-2015 Adoptions

 

Adopted Classrooms for 2014-2015:  189 Adoptions, $94,500 Distributed

March 2015, 15 Adoptions, $7,500 Distributed

Teacher’s Name

Grade/Program

School

Wording for Public

Kayo Kim

3rd Grade

Otis

2014 Alameda Zombie Crawl

Chelsea Barberio-Kitts

3rd-5th Special Day Class

Otis

2014 Alameda Zombie Crawl

Stephanie Craig

Dance Program

Alameda High

2014 Alameda Zombie Crawl

Jesse Randell

Music Program

Alameda High

2014 Alameda Zombie Crawl

Shelley Burke

Special Education Math Program

Alameda High

Steve Sorensen, Broker Associate and Steve Cressy, Realtor – Harbor Bay  Realty

Mark Dieter

Science Program

Encinal

Nancy Evans, Realtor and Jane Friedrich, Realtor – Harbor Bay Realty

Marisol Almaguer

English and Dance Program

Encinal

2014 Alameda Zombie Crawl

Tracy Allegrotti

Junior Jets Athletic Program

Encinal

Hanna Fry, Realtor and Barbara Bolton, Realtor – Harbor Bay Realty

Farah Nations

Current Life/English Program

Encinal

Donn Gutierrez, Realtor and Walt & Judy Jacobs – Harbor Bay Realty

Kevin Gorham

9th – 12th Grade

Encinal High

Maureen Shandobil, Realtor and Karin Fox, Realtor – Harbor Bay Realty

Mariam Barrios-Chacon

Spanish Program

Encinal

Guy Blume, Realtor
and Nancy Joy Gordon – Harbor Bay Realty

Todd Higashi

Biology, Current Life, Media Studies, PE

Alameda Science and
Technology Institute (ASTI)

Ringo Liu, Realtor and Soyoung Lee, Realtor – Harbor Bay Realty

Joshua Diamant

Music Program

Earhart

2014 Alameda Zombie Crawl

Judith Manalili

Resource Program

Franklin

Franklin PTA & Families

Nancy Read

Computer Application

Alameda High

2014 Alameda Zombie Crawl

February 2015, 12 Adoptions, $6,000 Distributed

Teacher’s Name

Grade/Program

School

Wording for Public

Kaitlin Rupido

Transitional Adult Life

Alameda High

Perforce Foundation on behalf of employee Kate Rockwell

Derrick Lyons

Vocational Education

Alameda High

AEC LIVING/THE LODGE AT HARBOR BAY

Michelle Hernandez

1st Grade

Haight

The Graber Family

Cindy Frankel

3rd Grade

Lum

Perforce Foundation on behalf of employee Kate Rockwell

Kevin Considine

Special Education Program

Wood Middle

AEC LIVING/ELDERS INN

Cheryl Wilson

5th Grade Science Program

Ruby Bridges

The Graber Family

Dawna Watty

5th Grade Science Program

Ruby Bridges

AEC LIVING/ELDERS INN

Heather Figueroa

5th Grade Science Program

Ruby Bridges

AEC LIVING/THE LODGE AT HARBOR BAY

Bailey Hardman

Music

Academy of Alameda

AEC LIVING/THE LODGE AT HARBOR BAY

Rebekkah Rios

Special Education

Paden

The Tricia Collins-Levi Fund

Emily Kim

7th – 9th Advisory

Encinal

AEC LIVING/ELDERS INN

Carlos LaGrange

Academic Strategy Support

Encinal

Perforce Foundation on behalf of employee Kate Rockwell

January 2015, 11 Adoptions, $5,500 Distributed

Teacher’s Name

Grade/Program

School

Wording for Public

Allyson Schoolcraft

6th Grade Core

Academy of Alameda

Anonymous

Sheila Hewitt

English

Academy of Alameda

Anonymous

Ashley Black

PE Program

Academy of Alameda

Anonymous

Jasmine Gittens

Sports Medicine / Physical Therapy Program

Alameda High

Brady Rowe

Cassie Ferguson

Advisory Program

Encinal High

Independent Order of Odd Fellows Alameda Lodge No. 3

Warren Haber

Art Program

Encinal High

Josh Johnson & DeYoe Wealth Management

Sharmaine Moody

7th Grade Core

Lincoln Middle

Anonymous

Kristin Wight

2nd Grade

Maya Lin

Becka’s Family

Andrew LaBarre

3rd Grade

Ruby Bridges

The Kruger/Do Family

Anselmo Reis

Music Program

Wood Middle

Josh Johnson & DeYoe Wealth Management

Steven Long

Science

Wood Middle

Independent Order of Odd Fellows Alameda Lodge No. 3

December 2014, 11 Adoptions, $5,500 Distributed

Teacher’s Name

Grade/Program

School

Wording for Public

Kristina Block

Adult Transition Program

Alameda High

Park Street Business Association Shop For Our Schools, Alameda Natural Grocery, Lost City Antiques, Tracy Zollinger, L.Ac., East End Pizza and Bead Inspirations

Brittany Randall

Counseling Enriched Program

Alameda High

Park Street Business Association Shop For Our Schools, Tucker’s, Cafe Q, Lola’s chicken Shack, Artistic Home Studio & Boutique, Monkey Bars

Karen Cheung

4th Grade

Earhart

Salesforce.com on behalf of The Long Family

Emanuel Ellison

Media Center

Earhart

Salesforce.com on behalf of the Cramer/Peddada/Long Families

John Denery

Academic Strategies Program

Encinal

Park Street Business Association Shop For Our Schools, Daisy’s, Julie’s Coffee & Tea Garden, We Are Hair, Aphrodite’s Closet and Pixies & Peony

Nancy Walker

2nd/3rd Grade

Franklin

The Dean Family

Scott Hixon

3rd Grade

Haight

Anonymous Community Supporter

Ben Washofsky

Principal

Island High

Park Street Business Association Shop For Our Schools, Alameda Natural Grocery

Mitzi Thompson

6th Grade/PM Core

Lincoln Middle

Anonymous

James Raggio

1st Grade

Ruby Bridges

The Kruger/Do Family

Kenny Wong

Playworks

Ruby Bridges

The Kruger/Do Family

November 2014, 10 Adoptions, $5,000 Distributed

Teacher’s Name

Grade/Program

School

Wording for Public

Michael Small

6th Grade Science

Academy of Alameda

The Samford Family

Patricia Devlin

6th Grade Science

Academy of Alameda

The Samford Family

Tracy Corbally

Aztechs Robotics Program

Alameda Science & Technology Institute (ASTI)

Contributors to Power Up For Learning, a joint program of AEF & AMP

Leslye Davidson

1st Grade

Edison

The Stoddard Family

Mary Sivila

Kindergarten

Edison

The Samford Family

Kevin McNulty

English/French Program

Encinal High

Perforce Foundation on behalf of employee Sylvia Kahn

Armen Phelps

Marching Band

Encinal High

Kevin Kennedy, LLC

Jenny Zippin

2nd Grade

Paden

Cargill Food Distribution

Erin Head

Media Center

Paden

David and Patricia Cattanach

JC Johnson

3rd/4th Grade

Ruby Bridges

Tom & Rhonda Ratza

October 2014, 69 Adoptions, $34,500 Distributed

Teacher’s Name

Grade/Program

School

Wording for Public

Michael Lamb

Math Program

Alameda High

Hanna Hurley, in honor of Erin McMullen

Christina Wilson

1st Grade

Bay Farm

Digital Concrete – Schubert Family

Mike Nettles

1st Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Sandy Celebrini

1st Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Alison Gordon

2nd Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Michele Kuttner

2nd Grade

Bay Farm

Brian & Sherri Bunger

Pat Lewis

2nd Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Athena Breuer

3rd Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Cathy Fong

3rd Grade

Bay Farm

Bay Farm Families and The Joshi Families

SuAnn Lee-Chin

3rd Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Aisling Harvey & Barry Anderson

4th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Melodi Vincent

4th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Kerry Booth

4th/5th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families and Family of Sophie Fooks & Google

Jim Miller

5th Grade

Bay Farm

The Yeung Tamaoki Family

Nicole Myovich & Kim Chaney

5th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Joni Reynolds

6th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families and Family of Malcolm Fooks & Google

Lori Oducayen

6th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Jeanette Frechou

7th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Nancy Ely

7th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families and Savannah & Jessica Wong

Katie Linderme

8th Grade

Bay Farm

Bay Farm Families

Annie Geis

Kindergarten

Bay Farm

Bay Farm Families

Judy Sanderson

Kindergarten

Bay Farm

Bay Farm Families

Moira Hester

Kindergarten

Bay Farm

Bay Farm Families

Ashley Bourke, Julie Chang and Debbie Bakal

Learning Center Program

Bay Farm

Bay Farm Families

Michelle Lemaster and Ruby Reynado

Learning Center Program

Bay Farm

Bay Farm Families

Roxanne Clement

Media Center

Bay Farm

Brian & Sherri Bunger

Bonnie Nelson-Duffey

Music Program

Bay Farm

Brian & Sherri Bunger

Scott Slez

Physical Education Program

Bay Farm

Brian & Sherri Bunger

Emily Levy

1st Grade

Earhart

Linda Schowalter

Kathy Salcinas

3rd Grade

Earhart

Lancaster Family & Friends

Michelle Dunn-Ruiz

2nd Grade

Edison

The Stoddard Family

Regina del Rosario

2nd Grade

Edison

Ms. del Rosario’s  Classroom

Bethany Ling

4th Grade

Edison

One Toyota of Oakland (Hartley, Saylor & Sorella Barnett)

Chris Lonsdale

4th Grade

Edison

The Goddard Family

Kate Flanagan

5th Grade

Edison

Alameda Neuropsych, Inc. in Honor of Ethan Thomas

Jennifer Howell

Kindergarten

Edison

Families of Ms Howell’s Class

Dan Foltz

Music Program

Edison

One Toyota of Oakland (Hartley, Saylor & Sorella Barnett)

Beth Clifford

PE Program

Edison

One Toyota of Oakland (Hartley, Saylor & Sorella Barnett)

Mary Lee

Reading Specialist

Edison

The Goddard Family

Jessica Kerber

English

Encinal

Ann & John McCormick

Alexis Ogdie

Government

Encinal

Ann & John McCormick

Pat Slattery

Media Center

Encinal

The Casper/Iron & The Roemer/Buckner Families

Fred Benjamin

Physical Education

Encinal

Rodney & Marie Gilmore

Debamitra Guha

1st Grade

Franklin

The Griffin Family

Emily Pieri

2nd Grade

Franklin

Families of Ms. Pieri’s Classroom

Tina Twite

2nd Grade

Franklin

Families of Ms. Twite’s Classroom

Ann Collins

3rd Grade

Franklin

Friends of Ms. Collins’ Classroom

Debby Meyer

4th Grade

Franklin

Families of Ms. Meyer’s Classroom

Michelle Thomas

Kindergarten

Franklin

The Anderson, Bell, Cosmo and Duncan Bauer Families

Jody Seltzer

1st Grade

Haight

Graham Bullock-Humphrey and Family

Grace Liu Smith

Kindergarten

Haight

Anonymous

Chris Mercado

After-School Program

Island High

Alameda Kiwanis Foundation

Dan Goldfield

Math

Island High

Rob and Nancy Wonder

Stephen Ramos

6th Grade

Lincoln Middle

The Chris Freck Team @ International City Mortgage

Sarah Noble

8th Grade

Lincoln Middle

The Chris Freck Team @ International City Mortgage

Denise Ratto

1st Grade

Lum

Jim & Mandy Tham

Jerry Reynolds

2nd Grade

Lum

Wellguard Insurance Solutions

Ryan Gross

2nd Grade

Lum

The Scott Family & Salesforce.com

Derek Douglas

4th/5th Grade

Lum

The Scott Family & Salesforce.com

Kimberley Hare

Kindergarten

Lum

Jim & Mandy Tham

Lynn Kinsey

Media Center

Lum

Jeffrey & Sylvia Anderson

Brian Dodson

Kindergarten

Maya Lin

The Sherman Family

Dana Adams

Media Center

Maya Lin

The Blackburn Family

Kim Valentino

Kindergarten

Otis

Jim & Mandy Tham

Michelle Yoon

Kindergarten

Otis

Jim & Mandy Tham

Marcia Gill

3rd Grade

Paden

Dylan’s Family

Kelli Patterson

Kindergarten

Paden

Whitenight Ohana

Jeffrey Gordon & Taj Simmons

Technology Program

Ruby Bridges

Jim & Mandy Tham

Carolina Monterrosa

ELD Program

Wood Middle

Alameda Kiwanis Foundation

September 2014, 61 Adoptions, $30,500 Distributed

Teacher’s Name

Grade/Program

School

Wording for Public

Chris Peterson

Art

Academy of Alameda

Anonymous

Hannah Edber

English

Academy of Alameda

Anonymous

Carlos Velasquez

Science

Academy of Alameda

Financial Benefits Credit Union

Carmel Zimmerman

Academic Strategies

Alameda High

John & Maggie Maiers

Charlie Milgrin

Art Department

Alameda High

Farmstead Cheeses and Wines

Todd Wolf

3rd Grade

Earhart

Tony & Shirley Abbott, Grandparents of Marcus Taylor

Ana Soria-Kevy

4th Grade

Earhart

The Long Family

Marcelle Trzcinski

4th Grade

Earhart

Linda Schowalter

Pat Schmitz

5th Grade

Earhart

Captain & Mrs. Mark Manes

Paul Gross

5th Grade

Earhart

The Khan Family

Stephanie Cox

Kinder-2 SDC

Earhart

Anonymous

Katy Kelly

Kindergarten

Earhart

The Coffey Family

Marci Nettles

Science Program

Earhart

Cramer/Peddada/Long Families

Evelyn Chang

2nd Grade

Edison

Diana Pace

Sarah Hinds

2nd Grade

Edison

Wells Fargo and Arvin
& Catherine Lee, parents of Branden Lee

Diana Fong-Wedgwood

3rd Grade

Edison

The Jew Family

Micka Geritz

3rd Grade

Edison

Kelly Family Grandparents

Joan Braze

4th Grade

Edison

The Dolqueist/Benjamine Family

Kelly Schroeder

5th Grade

Edison

Diana Pace

Zoe Boese

Media Center

Edison

Jensen & Cochran Families and Friends in Memory of Helen Cochran

Stephen Fish

Math/Science

Encinal

The Rotary Club of Alameda

Shelley Grant

Science

Encinal

The Rotary Club of Alameda

Jill Ingram

1st Grade

Franklin

Thu Le

Jodi Walovich

3rd Grade

Franklin

Kelly Family Grandparents

Carolyn Kernkamp

4th Grade

Franklin

Friend of Ms. Kernkamp’s Classroom

Darlene Norman

5th Grade

Franklin

Colin and Erin Smith Family

Dustin Brantley

5th Grade

Franklin

Kelly Family Grandparents

Barry Arbreton

Kindergarten

Franklin

Colin and Erin Smith Family

Nicole Strom

3/4 Combo

Haight

The Rotary Club of Alameda

Stacey Frallicciardi

4th grade

Haight

The Rotary Club of Alameda

Jennifer Beitzell

5th Grade

Haight

Bev & Bob Buhnerkempe

Lisa Rosenthal

5th Grade

Haight

Bev & Bob Buhnerkempe

Brooke Sussman

Kindergarten

Haight

Anonymous

Teresa Morrison

Kindergarten

Haight

Anonymous

Stella Moya

Music

Haight

Bev & Bob Buhnerkempe

George Shih

Transitional Kindergarten

Haight

Anonymous

Heidi Guibord

Art Program

Island High

Kane & Associates Realtors – Anthony Berg

Armen Phelps

Music Program

Island High

The Spellman and Christensen Family

Marie Hsu

Math Program

Lincoln Middle

Diana Pace

Nancy Sabbatini

1st Grade

Lum

The Scott Family

Kristen McCarty

3rd Grade

Lum

The Scott Family

Nalani Ngoon

Kindergarten

Lum

The Ryan Family

Joan Ralph

Transitional Kindergarten

Lum

Anonymous

Emily Roberts

1st Grade

Maya Lin

Anonymous

Patty Osborne

1st Grade

Maya Lin

Anonymous

Elisabeth Lemon

2nd Grade

Maya Lin

Anonymous

Caitlin Gordon

3rd Grade

Maya Lin

The Kubiszewski Family

Sarah Sumnicht

4th Grade

Maya Lin

Anonymous

Terry Eichel

Kindergarten

Maya Lin

Anonymous

Osnat Kind

SDC Pre-School

Maya Lin

Anonymous

Erin Ashworth

1st Grade

Otis

Appreciating the most important jobs in America Fund

Andrea Baddell

2nd Grade

Otis

Appreciating the most important jobs in America Fund

Jennifer Frankel

4th Grade

Otis

Aaron and Lisa Smusz

Connie Chapman

Media Center

Otis

Alameda Collision Repair

Lisa Di Napoli

4th/5th Grade

Paden

Tom & Luzanne Engh